Ogród deszczowy w SP11 w Jaworznie

Piękna, majowa pogoda stała się idealnym uzupełnieniem projektu realizowanego przy wsparciu Asplant Akademii w Szkole Podstawowej nr 11. Uczniowie tej jaworznickiej placówki w ramach projektu "Szkoła z klimatem" stworzyli deszczowy ogród.

Piękna, majowa pogoda stała się idealnym uzupełnieniem projektu realizowanego przy wsparciu Asplant Akademii w Szkole Podstawowej nr 11. Uczniowie tej jaworznickiej placówki w ramach projektu „Szkoła z klimatem” stworzyli deszczowy ogród. Czego młodzi ludzie dowiedzieli się tego dnia?

Ogród deszczowy nie jest enklawą wewnątrz deszczowego lasu

Ogród deszczowy to specjalne miejsce, w którym chcemy magazynować wodę deszczową. Kopiemy więc dziurę w ziemi, albo budujemy specjalną skrzynię, gdy trzeba uszczelniamy i zasypujemy chłonącym wodę materiałem takim jak piasek. W tym sadzimy rośliny dobrze czujące się w mokrym środowisku i podłączamy do tak przygotowanego zbiornika odpływ z rynny.

Retencja nie mniej ważna od roślin

Dzięki stworzeniu ogrodu deszczowego wszystko co spadnie na nasz dach, zamiast być natychmiast bezpowrotnie odprowadzane kanalizacją do morza – zostaje z nami. Nasz ogród deszczowy nasiąknie tą wodą i będzie powolutku oddawał ją w cieplejsze dni. Woda, której tak bardzo nam brakuje zamiast uciekać betonowymi ciągami – zostaje z nami w mieście, poprawia nam klimat, obniża temperaturę a rośliny produkują potrzebny nam tlen.

Projekt „Szkoła z klimatem”

Szkoła Podstawowa nr 11 zwyciężyła w konkursie organizowanym przez Jaworznicką Izbę Gospodarczą . Wyłoniona w nim placówka, otrzymała środki na projekt, w którym architekci we współpracy z uczniami i nauczycielami stworzą pokazowy ogród deszczowy. Projekt otworzył wykład edukacyjny, przybliżający uczniom rolę ogrodów deszczowych w przeciwdziałaniu suszy oraz korzyści środowiskowych. Powierzchnia nasadzeń to 45,8m², a stworzona w ten sposób pojemność retencyjna wynosi aż 4,5m³. A na powierzchni bodziszek łąkowy, kosaciec syberyjski, tojeść kropkowana, krwawnik kichawiec i wiele, wiele innych… 🙂

– Projekty takie jak ten wpisują się najpełniej w to jak widzimy nasze zaangażowanie w edukowanie na temat zrównoważonego rozwoju, inicjatyw proekologicznych oraz budowani aktywnych postaw młodzieży. Właśnie w tę stronę rozwijamy Asplant Akademię i samych siebie – podsumowuje Piotr Skotnicki, Współwłaściciel firmy Asplant i pomysłodawca Asplant Akademii.

Ciekawe? Udostępnij

Facebook
LinkedIn
X
Email
WhatsApp

A może jeszcze takie wieści?

Z życia Asplant

Opakowania na nowe czasy

Pojawia się coraz więcej badań pokazujących, że jesteśmy znacznie bardziej skłonni zrezygnować z pewnych wartości na rzecz takich rozwiązań, które przełożą się na pozytywne zmiany w naszym otoczeniu, ekosystemie czy relacjach społecznych.

Czytaj więcej »
Produkty

Longer – chwilo trwaj

Jak długo działają preparaty chroniące nasze ogrody i tarasy przed niechcianymi owadami? Najprostsza odpowiedź brzmi: tak długo, jak będzie dostępny dla owadów.

Czytaj więcej »
Asplant Akademia

Ogród deszczowy w SP11 w Jaworznie

Piękna, majowa pogoda stała się idealnym uzupełnieniem projektu realizowanego przy wsparciu Asplant Akademii w Szkole Podstawowej nr 11. Uczniowie tej jaworznickiej placówki w ramach projektu „Szkoła z klimatem” stworzyli deszczowy ogród.

Czytaj więcej »

Dziś polecamy